Europejski Numer Alarmowy 112

Komisja Unii Europejskiej zachęca, by każdego roku 11 lutego poprzez przeróżne działania skierowane do mieszkańców przypominać o numerze 112, wspólnym dla wszystkich numerze alarmowym. Taką działalność rozpoczęła Finlandia w roku 1997. Obchody Erupejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 mają na celu podniesnie świadomości obywateli jak funkcjonuje numer 112.

Numer Alarmowy 112 nalezy wykorzystywać wtedy, gdy nie umiemy zidentyfikować zagrożenia w wymiarze 3 aktualnych numerów ratunkowych, zaczynających się od “9” lub kiedy wymagana jest interwencja wszystkich służb równocześnie. Z numerem 112 w dalszym ciągu funkcjonują dotychczasowe numery alarmowe, czyli:

  • Straż Pożarna – 998,
  • Pogotowie Ratunkowe – 999,
  • Policja – 997,

Co się stanie, gdy zadzwonimy po numer 112?

Operator odbierze nasze zgłoszenie (również w języku obcym) i zajmie się nim bezpośrednio lub przekaże je do odpowiednich służb (Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej lub Policji). Należy podać swoje nazwisko, adres i numer telefonu. Dane te są niezbędne do zidentyfikowania rozmówcy, a w szczególności uniknięcia wielokrotnych zgłoszeń dotyczących tego samego zdarzenia. Nie rozłączajmy się, jeżeli dodzwoniłeś się pod numer 112 przez pomyłkę! Powiedz operatorowi, że wszystko jest w porządku, a numer wybrałeś przez pomyłkę.

Kiedy dzwonić na “112”?

Numer ten służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.: pożary, wypadki drogowe, kradzieże, włamania, w przypadku użycia przemocy, nagłe omdlenia i utrata świadomości, poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie, przypadki porażenia prądem, rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję, inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.
Adresy stron propagujących i dostarczających informacje na temat zasad korzystania i funkcjonowania numeru alarmowego 112.