Europejski Numer Alarmowy 112
Komisja Unii Europejskiej zachęca, by każdego roku 11 lutego poprzez przeróżne działania skierowane do mieszkańców przypominać o numerze 112, wspólnym dla wszystkich numerze alarmowym. Taką działalność rozpoczęła Finlandia w roku 1997. Obchody Erupejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 mają na celu podniesnie świadomości obywateli jak funkcjonuje numer 112.
Numer Alarmowy 112 nalezy wykorzystywać wtedy, gdy nie umiemy zidentyfikować zagrożenia w wymiarze 3 aktualnych numerów ratunkowych, zaczynających się od “9” lub kiedy wymagana jest interwencja wszystkich służb równocześnie. Z numerem 112 w dalszym ciągu funkcjonują dotychczasowe numery alarmowe, czyli:
- Straż Pożarna – 998,
- Pogotowie Ratunkowe – 999,
- Policja – 997,
Co się stanie, gdy zadzwonimy po numer 112?
Operator odbierze nasze zgłoszenie (również w języku obcym) i zajmie się nim bezpośrednio lub przekaże je do odpowiednich służb (Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej lub Policji). Należy podać swoje nazwisko, adres i numer telefonu. Dane te są niezbędne do zidentyfikowania rozmówcy, a w szczególności uniknięcia wielokrotnych zgłoszeń dotyczących tego samego zdarzenia. Nie rozłączajmy się, jeżeli dodzwoniłeś się pod numer 112 przez pomyłkę! Powiedz operatorowi, że wszystko jest w porządku, a numer wybrałeś przez pomyłkę.
Kiedy dzwonić na “112”?
Numer ten służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.: pożary, wypadki drogowe, kradzieże, włamania, w przypadku użycia przemocy, nagłe omdlenia i utrata świadomości, poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie, przypadki porażenia prądem, rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję, inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.
Adresy stron propagujących i dostarczających informacje na temat zasad korzystania i funkcjonowania numeru alarmowego 112.
- www.ec.europa.eu/112 – strona Komisji Europejskiej prezentująca aktualne informacje dotyczące działania Europejskiego Numeru Alarmowego 112
- www.112.gov.pl – informacje o podejmowanych w Polsce działaniach dotyczących funkcjonowania numeru alarmowego 112 i pracach nad jego upowszechnianiem,
- www.ec.europa.eu/112_kids – wersja dla dzieci z możliwością wyboru języka polskiego
- Film promujący numer 112 przygotowany przez Komisję Europejską