Przekazanie sprzętu dla OSP „Zorba”,Oddział Ratownictwa Wodnego

Akcje, Aktualności

Wrocławska OSP „Zorba”,Oddział Ratownictwa Wodnego, wzbogaciła się o nowy sprzęt, który ułatwi prowadzenie akcji ratowniczych np. w przypadku powodzi czy też ratowania osób tonących w akwenach. W siedzibie OSP 21 bm. odbyła się uroczystość przekazania strażakom samochodu terenowego typu quad oraz silnia zaburtowego do łodzi. W pozyskaniu tego sprzętu bardzo pomogli były członek OSP i zarazem płetwonurek, a jednocześnie przedstawiciel jednej z firm, Bogusław Dawiec oraz fundator silnika do łodzi, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego we wrocławskim Urzędzie Miejskim – Stanisław Kosiarczyk. Wśród przybyłych był m.in. także komendant KM PSP we Wrocławiu st. bryg. Piotr Znamirowski.

Jak zgodnie wskazują prezes OSP Stefan Abram i dh Jerzy Perczyński, nowy pojazd znakomicie poprawia możliwości szybkiego dotarcia ratowników do miejsc akcji ratowniczej. Poruszanie się będącym dotąd na wyposażeniu jednostki samochodem Fiat Ducato, obciążonym dodatkowo łodzią, niejednokrotnie kończyło się „zakopaniem” kół w grząskim terenie. Obecnie silny, sześciokołowy quad doskonale sobie z takimi przeciwnościami poradzi. A to ma bezpośredni wpływ na skuteczność akcji ratowniczej.

W swojej działalności wrocławscy druhowie – płetwonurkowie, mają szeroki wachlarz realizowanych zadań. Jednostka, która istnieje od 1965 r. zabezpiecza rozmaite imprezy organizowane nad wodą. W okresie zimowym jest to np. monitorowanie kąpieli „morsów”. Z kolei latem, dzięki druhom odbywają się wakacyjne spływy m.in. uczestników kolonii w Radkowie. Ponadto druhowie pełnią cotygodniowe dyżury ratownicze na wrocławskich akwenach. W ramach statutowej działalności sukcesywnie prowadzone są przez strażaków specjalistów z OSP Zorba, szkolenia płetwonurków na wszystkich poziomach zaawansowania, a także nurkowe kursy specjalistyczne.

Obecne wsparcie sprzętowe wrocławskiej OSP Zorba zostało przyjęte z uznaniem nie tylko przez samych druhów, ale także przez strażaków PSP. Dzięki temu bowiem wzrasta ogólny poziom bezpieczeństwa mieszkańców Wrocławia, ale i województwa, co jest wspólną troską zarówno strażaków PSP jak i druhów OSP.

Opracowanie: Lech Lewandowski – KW PSP Wrocław